אודותי
  
  
  
איך שמעת עלינו?

הרשו לי להציג את עצמי: שמי יניב אופק, עו"ד;
רציתי לספר מעט על עצמי ולחשוף בפניכם את הדרך שהביאה אותי לייסד את "אופקים" – בית הספר ליחסי עבודה.

התחלתי את דרכי כסטודנט צעיר למשפטים ומזרחנות באוניברסיטה העברית בירושלים. חיפשתי אז כיוון משפטי ברור יותר במהלך הלימודים. אבי זכרונו לברכה, עו"ד יצחק אופק, ניסה להשפיע עליי להצטרף אליו ולעסוק בתחום דיני ויחסי העבודה במשרדו – אך אני נמשכתי אז למקום אחר, ומצאתי את עצמי מתקבל להתמחות במשרד ראש הממשלה בירושלים.

מן הניסיון שצברתי למדתי, כי אין למעסיק יכולת של ממש להימנע מסכסוכים שכאלו, אלא רק להתמודד איתם לאחר שנתגלעו, אלא אם עסק באופן פעיל במניעה אקטיבית. לצערי, שמעתי רבות מאבי ז"ל את המשפט "צדק – הוא כוכב לכת". ומשמעו – משהגענו לבית הדין לעבודה, ה"אמת המשפטית" היא זו החורצת את גורלו של המעסיק, וזו יכולה להיות רחוקה מאד מה"אמת לאמיתה".

בשלהי קיץ 2008, נפטר אבי ממחלה פתאומית תוך מספר ימים. ללא כל הכנה, מצאתי את עצמי לבדי מנהל משרד שהוקם לפני למעלה מ-30 שנים. ההתמודדות הייתה קשה ומפרכת, מלבד הכאב האישי. משרד עורכי הדין נושא את שמו של אבי עד היום, ונקרא 'יצחק אופק ושות', והולך בדרכו – מניעה קודמת לטיפול, ואף חוסכת את הסכסוך כולו.

בדיוק באותה שנה, 2008, החלה מהפכה של ממש ביחסי העבודה בישראל – חוקים ודינים חדשים צצו השכם וערב. בעודי מנסה לחשוב על ה"אכסניה" הטובה ביותר לפעילות המניעתית למעסיקים, עלה בראשי הרעיון להקים באופן מסודר בית ספר ליחסי עבודה.

והנה – ישבתי וליקטתי רעיונות לדרכי פעולה, נפגשתי עם אנשי שיווק ותוכן, אך את ההשראה האמיתית קיבלתי שוב , באופן מפתיע, מאבי ז"ל. בחיפוש באלבום התמונות במשרד, צדה עיניי תמונה ישנה: יצחק אופק
בתמונה, מצאתי את אבי ז"ל (שני מימין) עומד לצידו של שר התמ"ת דאז – מיכה חריש, בטקס פתיחת "בית הספר לניהול העסק הקטן" בארגון מעסיקים ששמו "התאחדות המלאכה והתעשייה".

התמונה, שצולמה בשנת 1992, הייתה השראתי; בית הספר ההוא עסק בניהול של עסקים קטנים ובינוניים, הוקם בשיתוף משרת התמ"ת, והועבר פרונטלית; בית ספר אינטרנטי כדוגמת "אופקים" היה אז חלום רחוק.

"אופקים" החל את דרכו בהרצאות פרונטליות לקבוצות מעסיקים. כבר אז גיליתי כמה כספים ירדו לטימיון; מעסיקים שפיטרו נשים בהיריון ולא שמעו על חוק שוויון הזדמנויות בעבודה "חטפו" תביעות שניתן היה בקלות למנוע. חברות שמכוח הסכמים קיבוציים חתומות על סעיף 14 המפורסם, הוסיפו כספים בעשרות ומאות אלפי ₪ לפנסיות של עובדים מבלי שידעו שאין להם חובה לעשות כך; מעסיקים רבים שילמו כספים מיותרים בבתי משפט כיון שחוזה העבודה שלהם עם עובדיהם לא נוסחו באופן ברור, בסעיף התמריצים למשל, או לא תורגמו נכון לשורות תלוש באופן מדויק; ועוד מאות דוגמאות. 

כך נולד אפוא, "אופקים", והוא מוגש לכם באהבה גדולה, ומתוך רצון לסייע לכם למנוע סכסוכים. בנימה אישית, "אופקים" הוא גם במידה מסוימת, המשך שרשרת דורות והנצחתו של אבא ז"ל, עבורי באופן אישי.


בברכה חמה,
שלכם - יניב אופקלפרטים נוספים: טלפון - 03-6031027 | פקס - 03-9222605 | דוא”ל  This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.